Kateřina
Mé jméno nejprvnější, pravé, málo však používané.
Kačka, Káča, Kačenka! V mém případě rozhodně ne Katka ani Káťa. Ostatně na ně ani neslyším.
O jméně
Svátek slavím s ostatními Kateřinami 25. listopadu. Velmi se bavíme vzájemným blahopřáním, neboť právě my si první na svátek vzpomeneme. :)
Jenom v ČR je nás na 100 000. A to už je slušná armáda. Dle četnosti jmen u nás, řadíme se zhruba na 12. místo. Že jsme ale dívčiny mezinárodně rozšířené, klidně bychom mohly celosvětově sáhnout i na miliony.

Jen pohleďte na tu přehlídku krásných dívčích jmen:
* Arabsky: ??????? (Katrin)
* bulharsky: Katriška, Katina
* dánsky: Karen
* anglicky: Catherine, Catharine, Cathryn, Kate, Katie, Kathleen, Kateline, Kitty
* finsky: Kaarina, Katriina
* francouzsky: Catherine, Cateline
* italsky: Caterina, Rina
* maďarsky: Katka, Kata, Katalin, Katalyn
* německy: Catharina, Katarina, Kathrina, Katherina, Katerina, Kati, Katie, Kathi, Kathrin, Katrin, Cathrin, Catrin, Kathrein, Katri, Käthe, Käthi, Katha, Karin, Karina, Carina, Katja, Catena, Ina, Nina
* nizozemsky: Katrijn, Karianne, Katelijne, Katrien
* norsky: Kari
* polsky: Katarzyna
* portugalsky: Catarina
* španělsky: Catalina
* rusky: Jekatěrina (?????????), Katja, Katěn'ka, Katen~ka, Kaťjuša, Kaťjuška
* řecky:: Aikaterine (starořecky), Katina (novořecky)
* švédsky: Kai, Katarina, Karin, Karen, Karena, Kaj, Kay, Kaja, Kari, Kata
* slovensky: Katka, Katarína, Kačka, Kačenka, Katuľka
* srbsky: Katarina, Katrina, Kaća, Katica, Tina
* ukrajinsky: Kateryna, Katrusja, Katja, Katerynka
Jméno naše pochází z řečtiny. A o moc víc se o jeho původu neví. Možná naštěstí - mám ráda sporné výklady a prostor pro bláznivé teorie. Je libo některé z nich?
Tak třeba Římané nás považovali za "katharos" (čisté) a proto do jména přidali to h, aby byla jejich teorie uvěřitelnější.
Může také pocházet z řeckého slova "hekateros" (každý z obou). Tedy ne každá druhá, ale rovnou obě.
Kromě toho mají Řekové ještě jedno podobné slovíčko - "aikía". To ovšem znamená bolestivá léčba. To bych si, s dovolením, za své nevzala, ač opět otevírá nové obzory pro spekulace.
Podle všeho máme něco společného se starořeckou bohyní Hekaté. Je to patronka cest, křižovatek, porodů, mládeže, vládkyně tajemných sil (měsíce, noci a podsvětí). Hekaté je čarodějnice. Že bychom byli konečně na správné stopě? :)

Sv. Kateřiny
Sv. Kateřina Alexandrijská, boje oblíbená světice, byla dle pověstí nadprůměrně inteligentní egyptskou princeznou, která po seznámení s křesťanským poustevníkem dokázala přesvědčit na víru padesát pohanských filosofů. Borka, ne? Oslnila tím císaře Maxentia natolik, že si ji chtěl vzít. Ona nechtěla, takže byla - údajně za své křesťanství - mučena a popravena v kole. Jo, kolo to jí už zůstalo. Jako atribut.

A teď jednu sympatickou spekulaci. Nějací mudrci se v té legendě šťourali, neb jim přišla nepravděpodobná. Podařilo se jim najít osobu, která mohla být legendární Kateřině předlohou. Byla to pohanská filosofka Hypatia z Alexandrie, která byla roku 415 v Alexandrii zavražděna rozzuřeným křesťanským davem. Ať žijou paradoxy. :)
Sv. Kateřina Sienská je oproti své starší jmenovkyni světicí vyloženě tradiční. Žila se v Itálii v době, kdy světectví jen kvetlo, v polovině 14. století. (Nebývalý rozkvět světectví neměla na svědomí jen bezbřehá zbožnost oněch časů, ale především to, že už tak rozsáhlý sortiment evropských nemocí rozšířily nemoci zavlečené, na prvním místě mor.) Kateřina žila už od dětství asketickým životem, v čemž ji rozumní rodiče nechtěli podporovat. Když vyrostla z puberty, starala se o chudé a nemocné v Sieně. Prý také ráda diskutovala a obhajovala své názory, v jejím případě je ale musela obhajovat hlavně před samotnou církví. Na své ruce prý vídala snubní prsten od Ježíše. Inu, dobrá partie, ale poněkud nepraktická.
Její svátek můžeme slavit 29. dubna.

Další významy
Kača znamená slovinsky zmije. :)
Tudy se leze zpátky do centra mého egoismu.